Att äga en del i slottet om så bara en tegelsten kan vara en behaglig känsla av samhörighet.
Vi inbjuder till en motsvarande vänförening genom köp av en tegelsten.

Köksträdgården inramas av en tegelstensmur. Den har haft stor betydelse för köksträdgården och växtligheten med ett stort historiskt värde. Vi vill rädda den och hålla parken så levande så möjligt.

Du väljer ett nummer, 1-10 000, och efter din insättning får du ditt ägarbevis.
En slottssten är en utmärkt gåva till de som till synes redan har allt.

Pris 500 kr.

Pengarna går till Stiftelsen Ekolsunds Slott och Park och till dess bevarande.
Du gör din beställning via mail, lediga/ upptagna nummer finner du i nedan lista.

Lista på slottsstensägare
Stennummer Slottsstensägarens namn Ort
1Robert SetonTäby
2Rune JungsandKnivsta
3Rune JungsandKnivsta
4Staffan MichelssonStockholm
5Gunnar BrolinEnköping
6Gunnar HagelinStockholm
7Stig JonssonKungsängen
8Robin RysanellSpånga
9Bengt BengtssonUpplands Väsby
10Elisabet EkrothNacka
11Ellisabeth Mårdfeldt ThorellNacka
12Anna Lundeborn BengtssonUpplands Väsby
13Inge KarlssonKnivsta
14Gert StenbergEkolsund
15Åsa StenbergEkolsund
16Elsimari KruseSigtuna
17Magnus SjölinGrillby
18Maud SjölinGrillby
19Lennart DanielssonBro
20Suzanne BrenningStockholm
21Stig JonssonKungsängen
22Göran KällgårdenSigtuna
23Gunn EngvallUppsala
24Faik AydinUppsala
25Marianne PeyronStockholm
26Anita OhlinÅrjäng
27Mikael KarlströmTrosa
28Björn OtterbäckSaltford Bristol
29Marianne och Tom SandströmBålsta
30Peter AlstermarkEkolsund
31Lars Erik ÅmanBålsta
32Lennart AnderssonEnköping
32Lennart AnderssonEnköping
33Anne Marie EricssonGrillby
34Åsa ÅmanBålsta
35Jan-Erik LaurénJärna
36Bo och Astrid AlströmSigtuna
37Mia & Mats SöderströmJärfälla
38Britt-Marie DanielssonBålsta
39Bo DanielssonBålsta
40Nils Erik LandellÅrsta
41Ronny KjellqvistBålsta
42Lotta SafBålsta
43Ninni LindskogKnivsta
44Anne Marie EricssonGrillby
45Cecilia OhlinÅrjäng
46Henrik SandevärnKnivsta
47Stefan LindströmDanderyd
48Björn TengnérLeksand
49Lennart MuntherHässelby
50Bibi DickmarkKnivsta
51Christin NymanKnivsta
52Kurt ForsbyKarlstad
53Ulf SandqvistGrillby
55Ragar OhlinÅrjäng
56Johan AbeniusSpånga
59Carl Erik LundUppsala
60Alf DickmarkKnivsta
64Göran BomanVästerås
66Mats HellbergStockholm
68Marianne AnderssonEnköping
68Marianne AnderssonEnköping
70Moa DickmarkKnivsta
71Per BromanFalun
71Per BromanFalun
77Kristina LarssonEkolsund
78Fredrik EnglundEnköping
80Maree DahlstedtRedcliffe QLD, Australia
88Fredrik JendelidStockholm
90Mats DahlstedtRedcliffe QLD, Australia
91Sören BlomqvistEkolsund
92Margareta LagestrandEkolsund
100Therése SilénKnivsta
101Hans SilénKnivsta
102Johan Gabriel BorgenstiernaBjörklinge
103Rolf CarlssonKnivsta
104Marie Louise RaschKnivsta
105Anders och Inger LarssonEnköping
106Susanne och Sara LarssonEnköping
110Mattias DahlstedtRedcliffe QLD, Australia
111Camilla SandellHöganäs
112Camilla SandellHöganäs
113Maria SandellBromma
114Maria SandellBromma
115Michael SandellHässelby
116Michael SandellHässelby
117Nils SandellBromma
118Nils Erik LandellÅrsta
119Nils SandellBromma
120Nils SandellBromma
121Nils SandellBromma
122Nils SandellBromma
123Nils Erik LandellÅrsta
124Nils SandellBromma
125 Anne och Ingemar LindströmUppsala
126Kurt JonssonEkolsund
146Käthe SivanderSigtuna
200Torkel WestlingStockholm
202Ebba E M FrumerieDanderyd
210Gullan IvarssonBålsta
211Leo Ohlsson in memoriam, äg.Gullan IvarssonBålsta
222Per Eric JosefssonBålsta
258Maria BomanVästerås
261Kay Elmgard EurénBålsta
278Bibi TörnqvistSigtuna
303Monica FrumerieDanderyd
333Inge KarlssonKnivsta
334Sten EurénBålsta
404Monica FrumerieDanderyd
410Pär SäbergStockholm
500Sören SilénFjärdhundra
500Sören SilénFjärdhundra
512Tage KlinkeBrottby
555Gun Britt LindbergPiteå
606Elisabeth LjungbergKnivsta
607Elisabeth LjungbergKnivsta
610Sixten Sjöholm
610Sixten Sjöholm
612Gunilla RothoffSkurup
614Gunnar SjöbergEkolsund
709Halim AktasKungsängen
888Carl-Ulrik von EssenSkokloster
916Carolina och Thomas AndrenStockholm
1000Tommy LiloBålsta
1009Helge Iwarson in memoriam, äg.Lilian IwarsonÅrebro
1021Carlott Häggman OthzénEnköping
1022MvP- Enterprises, Michael von PeltzerStockholm
1111Leif ErikssonGrillby
1113Lena MunkhammarEkolsund
1221Leif BerglundEkolsund
1230Lena WalderfeldtEkolsund
1273Arne BrocknäsUppsala
1307Hans Söder / Håbo HembygdsföreningBålsta
1308Håbo HembygdsföreningBålsta
1309Kerstin B H ÅhmanBålsta
1310Håbo HembygdsföreningBålsta
1311Håbo HembygdsföreningBålsta
1312Håbo HembygdsföreningBålsta
1313Håbo HembygdsföreningBålsta
1314Håbo HembygdsföreningBålsta
1315Håbo HembygdsföreningBålsta
1316Håbo HembygdsföreningBålsta
1317Håbo HembygdsföreningBålsta
1318Håbo HembygdsföreningBålsta
1319Håbo HembygdsföreningBålsta
1320Elsa EkbergBålsta
1321Håbo HembygdsföreningBålsta
1322Håbo HembygdsföreningBålsta
1323Håbo HembygdsföreningBålsta
1324Håbo HembygdsföreningBålsta
1325Håbo HembygdsföreningBålsta
1326Håbo HembygdsföreningBålsta
1327Håbo HembygdsföreningBålsta
1400Kenth ÅjdahlEkolsund
1401Tina ÅjdahlEkolsund
1402Adam ÅjdahlStockholm
1403Lisa ÅjdahlMariefred
1404Olov KölingDjursholm
1405Olov KölingDjursholm
1406Olov KölingDjursholm
1407Olov KölingDjursholm
1408Olov KölingDjursholm
1421Göthe och Barbro ErikssonBålsta
1609Staffan och Anna LjungStockholm
1636Lennart ÅrndahlEkolsund
1637C.Åke ÅrndahlN.Y USA
1707Jorma NyblinÅrsundsbro
1710Göran OttossonBro
1826Sofia och Johan KarlssonEnköping
1844SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
1851SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
1856SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
1882Föreningen SkogenStockholm
1908Majalena Elander-BjurhällVästerås
1914Föreningen SkogenStockholm
1926Dagmar ÅrndahlUppsala
1927Tina och Lasse StrömEnköping
1928Birgitta AhlströmStockholm
1929Per AhlströmStockholm
1930Göran WohlfahrtStockholm
1936Margareta Eijerstam
1937Anders JohnsonUpplands Väsby
1939Wania JohnsonUpplands Väsby
1941Maud Syrén-SjöholmTäby
1942Barbro StenbergBålsta
1943Bosse AnderssonBålsta
1944Christer NordinUppsala
1945Håkan BjurhällVästerås
1946Kerstin FribergBåstad
1947Christer SturessonVällingby
1948Carita GranlundBålsta
1949Marianne HelanderMärsta
1950Karin NordinUppsala
1951Jörgen OlofssonVästerås
1952Helene OlofssonVästerås
1953Ewa BylundUppsala
1954Karin ÅrndahlBromma
1955Gun EngvallUppsala
1956Jan EngvallUppsala
1957Lena WalderfeldtEkolsund
1958Peter CarlssonEnköping
1959Britt AndreassenBålsta
1963Carl-Johan PetterssonFjärdhundra
1964Rikard OhlinÅrjäng
1965Johannes MocklinGrillby
1966Monica och Björn KällbergBålsta
1968Monica EnqvistÅsthammar
1972Maria LänderBålsta
1973Mathias LänderBålsta
1974Maj Lis SöderBålsta
1977Malin FridlundKnivsta
1978Emilia NordinUppsala
1980Emil JohannissonSaltsjö-Boo
1981Hans LidbaumKnivsta
1982Kanwal QadriEnköping
1983Michiko QadriEnköping
1985Victor ÅrndahlBromma
1986Niclas Årndahl-DahlöfMölnlycke
1987Sara ÅrndahlBromma
1989Sophia Årndahl-DahlöfMölnlycke
1990Danielle LittlewoodEnköping
1994Ian ClelandStockholm
1995Peter PetterssonEkolsund
1997Simon Williams
1998Inge AndreassonBålsta
1999Valentina PetterssonEkolsund
2000Louise SvartzEkolsund
2001Sören SvartzEkolsund
2002Susanne FridhEkolsund
2004Lennart JurdellBålsta
2005Monica och Max WibomSolna
2006Kurt GranlundBålsta
2007Pia Lillå o Mats OhlinEskilstuna
2008Steen IvarssonVara
2017Anne-Marie Bratt
2207Lars BertmarStockholm
2221Kerstin EkdahlBälinge
2222Bo FallbrinkBälinge
2307Malin Åsterberg-NorlundUppsala
2308Malin Åsterberg-NorlundUppsala
2419Börje MalmstenTibro
2777Jan och Malin GöranssonBålsta
2830Philip Frykholm
3000Columna HBKnivsta
3333Elisabet FinnéAlnö
3704Ebba-Maria IsozStockholm
3941Bo HammarströmBålsta
4000Roine FlinkKållered
4603Pia BarklundUpplands Väsby
4907Birgitta RättzénEnköping
4952Jörgen PetterssonEnköping
5000Karin ÅrndahlBromma
5050Lena & Fred StenuddKristianstad
5078Alf B NilssonSödertälje
5125Emma FrykholmEnköping
5127Susanne och Magnus FrykholmEnköping
5421SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
5503SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
5503SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
5555Margareta ÅrndahlMölnlycke
5606Mikael OthzénEnköping
6000Krister LarssonBromma
6031SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
6046Iréne FeukStockholm
6164SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
6265Gisela & Tony NelsonBrooklyn, New York, USA
6405Lena Nilsson in memoriam, äg. Ewa-Louise LiljaBålsta
6488Siw MalmstenTibro
6666Katja Kotiranta EklundGrillby
6774SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
6806Åsa LöwénUppsala
6844SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
6908Yvonne GustafssonBålsta
7276Lille och David LittlewoodEnköping
7736Astrid LinderStockholm
7777Patrik EklundGrillby
7805Christina BromanBålsta
7859Håkan HedströmBålsta
8040Clary HedströmBålsta
8509Ann PihlgrenBergshamra
8738SHT:s Filialloge Carl MichaelStockholm
8888Magnus SjölinGrillby
9001Owe IvarssonBjörklinge
9999Else EspelandOslo, Norge
10000Bo-Åke AdamssonSala

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *